Motorlu Tırpan Seçimi Nasıl Yapılır?

tırpan motoru nasıl seçilir

Bahçelerdeki yabani otların temizlenmesinde en büyük yardımcılarımız olan motorlu tırpan alırken bahçemizin büyüklüğü, bahçelerde bulunan ot çalı ve bitkiler dikkate alınarak tırpan tercihimizi yapmalıyız. Motorlardaki güç ve motor özelliklerinin yanında kullanım olarak sırttan ve yandan tipleride sahip olduğunuz arazi yapısına göre seçebilirsiniz. Düz ovalarda yandan tırpanlar daha kullanışlı olurken yamaç arazilerde sırt tipi tırpanlar daha kullanışlı olabiliyor.

Eskiden kas gücüyle yapılan bahçe temizlik işleri yerini teknolojik aletler olan motorlu tırpanlara bıraktı. El tırpanları kestiği otları bir yerde toplarken yeni model makineler misinalar yardımı ile otları ufak parçalara ayırarak bahçede yok olmasını sağlamaktadır.Bu şekilde bağıtılan bitkiler hızlı bir şekilde bahçede çürüyerek gübreye dönüşmektedir.

Benzinli Tırpan Motorları

Benzinli tırpan motorları genellikle yağ ve yakıtın karışması ile çalışan 2 zamanlı motor kullanmaktadırlar. Son dönemde ülkemizde Honda‘nın geliştirmiş olduğu 4 zamanlı tırpan motorlarıda satışa sunulmuştur.  Yazımızın sonunda bu iki zamanlı ve 4 zamanlı motorları detaylıca inceliyor olacağız. Profesyonel tırpan motoru markaları stihl ve husqvarna gibi markalar 2 zamanlı motorlar kullanıyorlar.

Kimler benzinli motor seçmeli ?

Büyük bahçeye sahip tarla sahipleri kesinlikle benzinli tırpan motorlarını tercih etmelidirler. Bahçenizin her tarafına elektrik götürme imkanı olmayanlar, bahçesinde güçlü dikenler ve çalılıklar bulunanlar benzinli motorları tercih etmelidirler. Tırpan işii profelyonel olarak yapanlar benzinli tırpanları seçebilirler.

Kimler Elektrikli tırpan motoru almalı?

Yazlığınızın yada evinizin bahçesindeki otları temizlemek için elektrikli tırpan motorlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle çimenlerin biçilmesi için aslında tırpan motoru almak yerine bahçeniz düz ise çim biçicileri kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Çim biçiciler bütün otları aynı boyutta kestiği için güzel görüntüsü nedeniyle tercih edilebilir.

Yan Tırpan ve Sırt Tipi Tırpanlar

Tırpan motorları kullanım olarak bisiklet kol dediğimiz yan tırpanlar ve motor bölümü sırtta taşınan sırt tırpanlar olarak ikiye ayrılıyor.

Yan Tırpanlar

yan tipi tırpan motorları

Yan tırpanlarda bisiklet tutma kolu şekliyle kumanda edilen motor bölümü vucudun yanında kullanılan motorlardır. Yan tipi benzinli motorlar düz arazilerde kullanımı kolay olduğu için tercih ediliyor. Yan tırpanlarda düz şart kullanıldığı için ağırlıkları genellikle 7-9 kg aralığında değişiyor.  Yamaç arazilerde ve dar bahçelik alanlarda uzun tırpan şaftı ile hareket etmek zor olacağı için tercih edilmez. Yan tırpanlarda düz şaft kullanılarak motordaki güç direk kesme bağlığına iletilebildiği için daha güçlü ve performanslı olmakta.

Sırt tipi tırpanlar

sırt tipi tırpan motorları

Sırt tipi tırpanlarda motor bölümü sırtta taşınırken esnek şart yardımı ile ot biçme bölümü ayrıdır. şaft esnek olduğu için yamaç arazilerde ve dart ağaçlık alanlarda rahatlıkla hareket edilebilir.  Sırt tipi tırpanlarda esnek şaft kullanıldığı için motordaki güç uzun şaft boyunca iletilemiyor buda performans kaybını ortaya çıkarmakdatır.

Ben kendim Castor 55 modelinin hem sırt tırpanını hemde yan tırpanını aynı anda kullandım.  Teknik özellikleri birebir aynı olan tırpanlar arasında güç olarak çok belirgin fark vardı.  Yan tırpanda gaza bastığımda gücü kollarımda hissedebiliyorken aynı hissi sırt tırpanda asla alamadım.

Yan tipi tırpanlar düz arazilerde kullanılması tavsiye ediliyor ancak her iki modelide oldukça yamaç fındık bahçesinde kullanmış birisi olarak söyleyebilirim ki “eğer eliniz ve vucudunuz alışmışsa hiç fark etmez her ikisinide istediğiniz arazide kullanabilirsiniz.”  Sırt tipi motorlarda ağırlık tüm cuvuda yayılırken yan tipi motorlarda ağırlık tek tarafa yüklenmektedir. Ağırlık dengesizliği zamnala bel ağrısına ve sırt ağrısına sebebiyet verebiliyor.

Hangi Marka Tırpan Alınır?

Son dönemde çin mallarının oldukça çok olduğu tırpan piyasasında uzun vadeli bir yatırım yapmak istiyorsanız bilindik markalardan şaşmayın.  Çin malından tutun, stihl, castor, alpina gibi bir çok markayı uzun süreler kullanmış birisi olarak benim tavsiyem stihl bu işin piridir velhasıl pahalıdır.  Husqvarna daha yeni yeni girdi tırpan işine internetteki videolarını izledim özellikle yurt dışında çok tercih edilen modelleri var. Türkiyede Husqvarna stihl kadar pahalı motorlar segmentinde yer alıyor.  Oleo-mac yıllardır tırpan işinde uzman teknik özellik olarak makineleri güzel ancak ben hiç kullanmadım. Alpina tırpan motorları biraz ağır ancak güzel iş çıkartıyorlar özellikle yandan modelleri tercih edilebilir markalar arasında.

Bilinen markalar dışında çin malı tırpanları alarak kullanan çevremde bir çok insanla karşılaştım. Birisi stihl alıyor 1 ay sonra tamire götürüyor diğer çin malını yıllardır kullanıyor. teknolojinet.com Elektronik ürünler olduğu için biraz şans olduğu kadar birazda sizin kullanımınızla motoru zamanında yağlamanız bakımını yaptırmanız ve kullandığınız yağ ve yağ oranı ile alakalı bir durum.

Benzinli Tırpan Fiyatları

Kaliteli tırpan fiyatları genellikle 500-800 euro arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Dolar ve euro’nun artışından sonra tırpan fiyatlarıda oldukça artmış durumda.  2016 yılında 1500 tl’ye yarı profesyonel bir tırpan alabiliyorken günümüzde 2000 tl vermeniz gerekeyor.  Profesyonel diyebileceğimiz stihl fs 460, husqvarna 555rxt gibi modellere 3500 tl civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.  Çinmalı tırpanlara ise 400-500 tl gibi fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Bahçesi çok 10 dönüm ve üzeri olmayanlar çin malı motorları veya bilinen markaların düşün güçlü motorlarını tercih edebilirler. Çin malları bile 2 yıl garantili olduğu için 400 tl verdiğiniz bir makineyi 2 yıl kullandığınızda zaten parasını çıkarmış olursunuz ve bozulsa bile gözünüz arkada kalmaz.

 

Tırpan zamanının yaklaştığı şu günlerde bir çok kişinin tırpan arayışı içine girdiğini biliyoruz. Aklınızdaki soruları sorarsanız bilgim dahilinde cevaplamaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.  Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle Hoşça kalın.

 

Yorum Yap